تحریک الکتریکی مغز

تحریک الکتریکی مغز CES و علائم افسردگی افراد دچار استرس

یک مطالعه علمی در سال ۲۰۲۳ نشان داد تحریک الکتریکی مغز CES می‌تواند علائم افسردگی را در افرادی که دچار استرس هستند تا حد زیادی کاهش دهد.

تحریک الکتریکی مغز CES یک روش غیرتهاجمی تحریک مغزی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA است که با استفاده از ۲ گیره که بر روی لاله گوش قرار می‌گیرد می‌تواند کل مغز را تحریک کرده و اثرات درمانی و شناختی مختلفی به وجود آورد.

محققان دانشگاه سئول در کره جنوبی در یک مطالعه اثر این نوع تحریک مغزی را بر روی افرادی که دچار استرس هستند بررسی کردند. در این مطالعه شرکت‌کنندگانی که استرس ذهنی همراه علائم افسردگی یا بی‌خوابی را داشتند دو بار در طول روز به مدت ۳۰ دقیقه و در طول ۳ هفته از تحریک الکتریکی مغز CES استفاده کردند. مقیاس‌های روانشناختی و امواج مغزی و میزان کورتیزول افراد، قبل و بعد از جلسات تحریک تحت بررسی قرار گرفت. در این مطالعه یک گروه کنترل نیز برای اطمینان از واقعی بودن اثر (و نه تلقین) نیز حضور داشتند.

نتایج نشان داد در گروهی که تحریک واقعی دریافت کرده بودند مقیاس‌های افسردگی به صورت قابل توجهی کاهش یافته بود. این تغییرات در سطح امواج مغزی و سطح کورتیزول نیز خود را نشان داده بود.

این مطالعه در مجله Journal of Affective Disorders به چاپ رسیده است.

در پکیج تشخیصی-درمانی Vivum نیز از تحریک الکتریکی مغز CES برای بخش درمان استفاده می‌شود که با استفاده از امواج مغزی هر فرد پروتکل اختصاصی توسط هوش مصنوعی تولید می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید.

منبع: 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032723010418

پکیج تشخیصی-درمانی Vivum با استفاده از هوش مصنوعی

اگر علاقه‌مند هستید با افسردگی و روش‌های درمان افسردگی بیشتر آشنا شوید صفحات زیر را مشاهده نمائید:

© Good Vibes Soutions - All rights reserved