وسواس چیست؟ علائم و روش‌های درمان

اختلال وسواس اجباری (OCD) دارای الگویی از افکار و ترس‌های ناخواسته (وسواس) است که شما را به انجام رفتارهای تکراری (اجبار) سوق می‌دهد. این وسواس‌ها و اجبارها در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد می‌کنند و باعث ناراحتی قابل توجهی می‌شوند.

ممکن است سعی کنید وسواس‌های خود را نادیده بگیرید یا متوقف کنید، اما این فقط ناراحتی و اضطراب شما را افزایش می‌دهد. در نهایت احساس می‌کنید برای کاهش استرس خود مجبور به انجام اعمال اجباری هستید. علی‌رغم تلاش برای نادیده گرفتن یا خلاص شدن از شر افکار یا تمایلات آزاردهنده، آنها همچنان برمی‌گردند. این منجر به رفتارهای تشریفاتی بیشتر می‌شود (چرخه معیوب OCD)

OCD اغلب حول موضوعات خاصی متمرکز است (به عنوان مثال، ترس بیش از حد از آلوده شدن به میکروب). برای کاهش ترس از آلودگی، ممکن است به اجبار دستان خود را بشویید تا زمانی که زخم و ترک بخورند. اگر مبتلا به OCD هستید ، ممکن است از این وضعیت خجالت بکشید و یا احساس شرمندگی بکنید اما درمان می‌تواند موثر باشد.

فهرست مطالب

علائم

اختلال وسواس فکری اجباری معمولا هم شامل وسواس و هم اجبار است. اما ممکن است فقط علائم وسواس یا فقط علائم اجبار داشته باشید. ممکن است متوجه شوید که وسواس‌ها و اجبارهای شما بیش از حد یا غیرمنطقی هستند، اما زمان زیادی را می‌گیرند و در کارهای روزمره و اجتماعی، مدرسه یا کار شما اختلال ایجاد می‌کنند.

علائم وسواس

وسواس‌های OCD، افکار، اصرار یا تصاویر تکراری، مداوم و ناخواسته هستند که مزاحم هستند و باعث پریشانی یا اضطراب می‌شوند. ممکن است سعی کنید آن‌ها را نادیده بگیرید یا با انجام یک رفتار یا تشریفات اجباری از شر آن‌ها خلاص شوید. این وسواس‌ها معمولا زمانی رخ می‌دهند که شما می‌خواهید به چیزهای دیگری فکر کنید یا کار دیگری انجام دهید.

وسواس‌ها اغلب مضامینی برای خود دارند، مانند:

  • ترس از آلودگی یا کثیفی
  • شک و سختی در تحمل عدم اطمینان
  • نیاز به چیزهایی منظم و متقارن
  • افکار تهاجمی یا وحشتناک در مورد از دست دادن کنترل و آسیب رساندن به خود یا دیگران 
  • افکار ناخواسته، از جمله پرخاشگری، یا موضوعات جنسی یا مذهبی

نمونه‌هایی از علائم و نشانه‌های وسواس عبارتند از:

علائم وسواس

علائم اجبار

اجبارهای OCD رفتارهای تکراری هستند که شما احساس می‌کنید مجبور به انجام آن‌ها هستید. این رفتارها یا اعمال ذهنی تکراری به منظور کاهش اضطراب مربوط به وسواس فکری شما یا جلوگیری از اتفاق بد است. با این حال، درگیر شدن در اجبارها هیچ لذتی به همراه ندارد و ممکن است تنها یک تسکین موقتی از اضطراب باشد.

زمانی که افکار وسواسی دارید، ممکن است قوانین یا تشریفاتی بسازید که به آنها کمک می‌کند تا اضطراب خود را کنترل کنید. این اجبارها بیش از حد هستند و اغلب به طور واقع‌بینانه با مشکلی که قصد رفع آن را دارند، مرتبط نیستند.

علائم وسواس

مانند وسواس، اجبارها معمولا دارای مضامینی مانند:

  • شستشو و نظافت
  • چک کردن
  • با احتساب
  • نظم و ترتیب
  • پیروی از یک روال سخت
  • خواستار اطمینان خاطر
وسواس چیست

نمونه‌هایی از علائم و نشانه‌های اجبار عبارتند از:

شدت اختلال متفاوت است

OCD معمولا در سنین نوجوانی یا جوانی شروع می‌شود، اما می‌تواند در دوران کودکی شروع شود. علائم معمولاً به تدریج شروع می‌شوند و در طول زندگی از نظر شدت متفاوت هستند. انواع وسواس‌ها و اجبارهایی که تجربه می‌کنید نیز می‌توانند در طول زمان تغییر کنند. علائم معمولا زمانی بدتر می‌شوند که استرس بیشتری را تجربه کنید. OCD که معمولا یک اختلال مادام‌العمر در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند علائم خفیف تا متوسط ​​داشته باشد یا آنقدر شدید و وقت‌گیر باشد که ناتوان‌کننده شود.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بین کمال گرا بودن (برای مثال فردی که به نتایج یا عملکرد بی‌عیب و نقص نیاز دارد) و داشتن OCD تفاوت وجود دارد. افکار OCD صرفا نگرانی بیش از حد در مورد مشکلات واقعی در زندگی شما یا دوست داشتن چیزهای تمیز یا مرتب کردن به روشی خاص نیستند.

اگر وسواس‌ها و اجبارهای شما بر کیفیت زندگی شما تأثیر می‌گذارد، به پزشک یا متخصص سلامت روان مراجعه کنید.

وسواس

تشخیص

اقداماتی که برای کمک به تشخیص اختلال وسواس فکری اجباری کمک می کند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. ارزیابی روانشناختی: شامل بحث درباره افکار، احساسات، علائم و الگوهای رفتاری شما می‌شود تا مشخص شود آیا وسواس فکری یا رفتارهای اجباری دارید که با کیفیت زندگی شما تداخل دارد یا خیر. با اجازه گرفتن از شما، این کار ممکن است شامل صحبت با خانواده یا دوستانتان نیز باشد.
 2. معیارهای تشخیصی OCD: پزشک شما ممکن است از معیارهایی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، منتشرشده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا استفاده کند.
 3. معاینه بدنی: برای کمک به رد سایر مشکلاتی که ممکن است باعث علائم شما شوند و برای بررسی هر گونه عوارض مرتبط انجام می‌شود.

چالش‌های تشخیص

گاهی اوقات تشخیص OCD دشوار است زیرا علائم می‌تواند شبیه علائم اختلال شخصیت وسواسی-اجباری، اختلالات اضطرابی، افسردگی، اسکیزوفرنی یا سایر اختلالات سلامت روان باشد و ممکن است هم OCD و هم یک اختلال سلامت روان دیگر داشته باشید. با پزشک خود همکاری کنید تا بتوانید تشخیص و درمان مناسب را دریافت کنید.

علل

علت اختلال وسواس فکری اجباری به طور کامل شناخته نشده است. نظریه‌های اصلی عبارتند از:

  • زیست‌شناسی: OCD ممکن است نتیجه تغییرات در شیمی طبیعی بدن یا عملکرد مغز باشد.
  • ژنتیک: OCD ممکن است یک جزء ژنتیکی داشته باشد، اما ژن‌های خاصی هنوز شناسایی نشده‌اند.
  • یادگیری: ترس‌های وسواسی و رفتارهای اجباری را می‌توان از تماشای اعضای خانواده آموخت یا به تدریج در طول زمان آموخت.

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به اختلال وسواس فکری جبری را افزایش دهند عبارتند از:

  • سابقه خانوادگی: داشتن والدین یا سایر اعضای خانواده مبتلا به این اختلال می‌تواند خطر ابتلا به OCD را افزایش دهد.
  • رویدادهای استرس‌زا: در زندگی اگر رویدادهای آسیب‌زا یا استرس‌زا را تجربه کرده‌اید، ممکن است خطر ابتلای شما افزایش یابد. این واکنش ممکن است به دلایلی باعث ایجاد افکار مزاحم، تشریفات و پریشانی عاطفی مشخصه OCD شود.
  • سایر اختلالات سلامت روان: OCD ممکن است با سایر اختلالات سلامت روان، مانند اختلالات اضطرابی، افسردگی، سوء مصرف مواد یا اختلالات تیک مرتبط باشد.

عوارض

مشکلات ناشی از اختلال وسواس فکری اجباری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. زمان بیش از حد صرف درگیر شدن در رفتارهای تشریفاتی
  2. مسائل بهداشتی، مانند درماتیت تماسی ناشی از شستن مکرر دست‌ها
  3. مشکل در حضور در محل کار، مدرسه یا فعالیت‌های اجتماعی
  4. روابط آشفته
  5. کیفیت پایین زندگی
  6. افکار و رفتار خودکشی

جلوگیری

هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از اختلال وسواس فکری جبری وجود ندارد. با این حال، دریافت درمان در اسرع وقت ممکن است به جلوگیری از بدتر شدن و اختلال OCD در فعالیت‌ها و روال روزانه شما کمک کند.

روش‌های درمان وسواس

درخواست مشاوره و اطلاعات بیشتر

© Good Vibes Soutions - All rights reserved