سیستم یکپارچه تشخیص و درمان Vivum

فرآیند فعلی در مراقبت‌های سلامت روان در حال رسیدن به نقطه اوج است. با رشد چشم‌گیر خدمات مراقبت‌های بهداشت روانی مورد نیاز در سراسر جهان، ما با نیاز به ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی مبتکرانه و مبتنی بر شواهدی که بیشتر در دسترس باشند هستیم. سیستم یکپارچه Vivum به متخصصین سلامت روان این امکان را می‌دهد تا بهترین عملکرد را ارائه دهند تا به تعداد زیادی از بیمارانی که شایسته تجربه مزایای آن هستند کمک کند.

بسیاری از پزشکان مایلند از روش‌های پیشرفته و درمان‌های شخصی‌سازی‌شده مبتنی بر مداخلات عصبی استفاده کنند. با این حال، یافتن پروتکل صحیح کار آسانی نیست.

سیستم یکپارچه Vivum برای ارائه یک مسیر مراقبتی کامل و بی نقص طراحی شده است. این سیستم شامل ادغام مؤلفه‌های پیشرو مراقبت از سلامت روان، مانند ارزیابی جامع، برنامه‌های مراقبتی، تحریک مغزی و همچنین نظارت و پیگیری است.

مراجعین به دنبال:

  • درمان‌های مؤثری که به علت زمینه‌ای مشکل آن‌ها می‌پردازد و نه فقط مدیریت علائم
  • گزینه‌های درمانی بیشتری که لزوما به دارو متکی نیستند
  • کلینیکی که در آن زمان بیشتری بر ارزیابی و درمان گذاشته شود
  • بهبود سلامت روانی که برای درازمدت ادامه داشته باشد

هستند.

سیستم یکپارچه تشخیصی درمانی Vivum یک مجموعه هوشمند درمانی بر پایه هوش مصنوعی است. این سیستم متشکل از سخت‌افزار تحریک الکتریکی مغزی و‌ نرم‌افزارهای تشخیص، ارزیابی، ارتقاء عملکرد مغز و تولید برنامه درمانی شخصی‌سازی‌شده متناسب با هر فرد است. علاوه بر امکانات تشخیصی منحصر به فرد، Vivum یک روش جدید برای درمان هدایت‌شده با نقشه مغزی QEEG بر اساس تحریک الکتریکی جمجمه‌ای CES ارائه می‌کند. این روش شامل ثبت QEEG و تولید یک الگوی سیگنال تحریک اختصاصی هر فرد بر اساس مجموعه‌ای از شاخص‌ها است. Vivum نه تنها به افرادی که احساس می‌کنند دچار افسردگی، اضطراب و … هستند کمک می‌کند، بلکه برای تمام انسان‌هایی که به دنبال ارتقاء توانایی‌های مغزی و شناختی خود هستند و خواستار نسخه‌ای بهتر از خود هستند نیز راه حل دارد. 

این سیستم یکپارچه بر اساس فناوری تحریک الکتریکی CES که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA است توسط متخصصین این مجموعه به نام تحریک الکتریکی جمجمه‌ای شخصی‌سازی‌شده بر اساس نوار مغزی و یادگیری ماشین Individualized QEEG-guided ML-driven CES(IEGM-CES) اختراع گردیده که تحت معاهده همکاری ثبت اختراع (PCT) با شماره PCT/IB2022/058302 ثبت شده است. 

IEGM-CES روش جدیدی را برای درمان هدایت‌شده با نقشه مغزی QEEG بر اساس تحریک الکتریکی جمجمه‌ای CES ایجاد می‌کند. این روش شامل ثبت QEEG از مراجع پیش از درمان و استخراج یک ویژگی که برآیندی از شاخص‌های مختلف مغزی است. تولید یک الگوی سیگنال تحریک بر اساس این ویژگی قبل از درمان است. سپس CES با سیگنال تحریکی تولیدشده منحصر به فرد بیمار انجام می‌گردد و جلسات درمانی بر اساس ویژگی استخراج‌شده از QEEG و تولید و تنظیم سیگنال جدید ادامه می‌یابد. تعیین پیشرفت بهبودی بر اساس مقایسه بردار ویژگی قبل از درمان و بردار ویژگی پس از درمان انجام می‌شود.

فرآیند تولید الگوی سیگنال با استفاده از هوش مصنوعی اختصاصی که بر اساس مطالعات علمی برنامه‌ریزی شده است انجام می‌پذیرد.

دستگاه تحریک مغزی CES

۱- تشخیص دقیق و بررسی چند بعدی وضعیت سلامت

در این کلینیک ابتدا تمامی زوایای سلامتی جسم و روان مراجع توسط متخصص روانپزشکی بررسی می‌گردد و در صورت نیاز آزمایش‌های پزشکی تجویز می‌شود.

۲- ارزیابی امواج مغزی

پس از معاینه روانپزشک، با استفاده از تجهیزات نوار مغزی توسط اپراتورهای مجرب با بیشترین دقت ممکن امواج مغزی ثبت و برای تحلیل به نرم‌افزار اختصاصی کلینیک که توسط متخصصین خود مجموعه طراحی و ساخته شده است ارسال می‌شود.

۳- تحلیل توسط هوش مصنوعی

در نرم‌افزار تخصصی کلینیک، با استفاده از هوش مصنوعی و دیتابیس جامع و منحصر‌به‌فردی که نمونه مشابه ندارد امواج مغزی فرد با سایرین مقایسه و مواردی که نیاز به اصلاح و مداخله داشته باشد مشخص می‌شود.

۴- اجرای پروتکل توسط دستگاه Vivum

در این کلینیک ابتدا تمامی زوایای سلامتی جسم و روان مراجع توسط متخصص روانپزشکی بررسی می‌گردد و در صورت نیاز آزمایش‌های پزشکی تجویز می‌شود.

۵- ارائه تکالیف شناختی

علاوه بر انجام مداخلات لازم در کلینیک، ارزیابی شناختی در حوزه‌های مختلف توجه، حافظه، تصمیم‌گیری و … نیز انجام گرفته و تکالیفی که برای مراجع مفید باشد از طریق اپلیکیشن هوشمند کلینیک برای وی تعیین شده تا در طول روز تمرین‌های لازم را انجام دهد.

۶- ارزیابی مجدد مراجع

پس از چند جلسه مداخله، مراجع مجدد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا روند درمان بررسی شده و در صورت نیاز تغییراتی اعمال و جلسات ادامه پیدا می‌کند.

۷- بسته پیشنهادی ارتقاء عملکرد

پس از اتمام جلسات مداخله، با توجه به شرایط فردی مراجع و موقعیت کاری وی در جامعه و نیازهای منطبق با آن‌ها، بسته پیشنهادی نیز به مراجع ارائه می‌شود تا در صورت نیاز به ارتقاء مهارت‌های شناختی و استفاده از تمام پتانسیل مغزی خود بتواند از این بسته استفاده نماید.

۸- چک آپ سالیانه

توصیه می‌شود پس از اتمام فرآیند مداخله، مانند چک‌آپ‌های جسمانی یک چک‌آپ سلامت روان نیز صورت بگیرد.

سوالات رایج

استفاده از این پکیج محدودیت خاصی ندارد. تنها در صورتی که فرد دارای ایمپلنت مغزی و یا ایمپلنت تحریک عمقی مغز، دستگاه ضربان ساز و سمعک داخلی باشد امکان استفاده از قسمت مداخله را ندارد. در مواردی مانند صرع و بارداری با نظر پزشک تصمیم‌گیری می‌شود.

مطالعات علمی مختلف هیچ عوارض جانبی بلندمدتی را گزارش نکرده‌اند. تنها احتمال سردردهای خفیف پس از استفاده از دستگاه وجود دارد که پس از چند ساعت برطرف می‌شود.

بله. شدت جریان الکتریکی در این روش بسیار پایین است (در حد احساس سوزن سوزن شدن) و هیچ گونه خطری ندارد.

خیر. بر اساس نوع و شدت اختلال جلسات مورد نیاز تعیین می‌شود و در صورت نیاز جلسات یادآور (هر دو یا چند هفته یک بار) با فاصله در نظر گرفته می‌شوند.

هیچ منعی در خصوص استفاده همزمان از این روش و داروها وجود ندارد. حتی استفاده همزمان می‌تواند روند درمان را در برخی موارد تسریع کند.

در روش CES تحریک با استفاده از دو گیره که بر روی لاله گوش قرار می‌گیرند انجام می‌شود. شدت تحریک در ابتدای هر جلسه بر اساس آستانه تحریک برای فرد تعیین می‌شود و هیچ گونه سوزش یا درد خاصی ندارد.

تحریک الکتریکی مغز

تحریک الکتریکی مغز CES چیست؟

تحریک الکتریکی جمجمه‌ای یا cranial electrotherapy stimulation که به اختصار CES گفته می‌شود، یک روش درمانی غیردارویی است که جریان الکتریکی با شدت پایین از طریق اتصال الکترود به سر، معمولا از طریق لاله گوش و یا جمجمه، انجام می‌پذیرد. این روش به نام‌های درمان الکترواسلیپ electrosleep therapy و الکترونارکوسیس electronarcosis نیز شناخته می‌شود.

CES در سال ۱۹۷۹ جهت درمان افسردگی، اضطراب و کم‌خوابی تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا FDA را دریافت کرد. این روش از طریق نوع جریان الکتریکی ارسالی به مغز از سایر تکنولوژی‌های تحریک الکتریکی شدت پایین متمایز می‌گردد. به این صورت که این روش از طریق جریان متناوب alternating current یا AC نسبت به جریان الکتریکی ثابت direct current یا DC اقدام به اعمال جریان الکتریکی می‌نماید که این تمایز در نوع جریان با توجه به شواهد و پژوهش‌ها، موجب تفاوت‌های بنیادی در تاثیرات بیولوژیکی درمان می‌شود. این تفاوت به این نحو که در روش‌های تحریکی از طریق جریان ثابت مثل tDCS-transcranial direct-current stimulation شاهد دوقطبی شدن الکتریکی شدید مغز بین دو الکترود هستیم در حالی در حین اعمال تحریک از طریق CES میزان باردار شدن الکتریکی مغز ثابت باقی‌ می‌ماند. همچنین شاهد تفاوت‌های بزرگی در نوع سیستم شیمیایی مغز که مسئول واکنش به درمان از طریق CES است هستیم. ناقل‌های شیمیایی چون نوراپی‌نفرین، سروتونین و گابا مسئول ایجاد واکنش به درمان در این روش شناخته شده‌اند.

مطالعات مربوط به ارتباط نقشه مغزی QEEG و CES نشان‌دهنده کاهش در باندهای بالای موج آلفا و بتا بوده است که این امواج با استرس و پایداری بیداری در افراد مرتبط است.

CES و درمان افسردگی در مقالات علمی

 

در یک مقاله که در سال ۲۰۲۱ به چاپ رسیده است و معیارهای ورود و خروج مناسب را داشته است تعداد ۵ مطالعه دوسوکور تصادفی کنترل‌شده که تعداد ۲۴۲ شرکت‌کننده بین ۱۸ تا ۶۰ ساله را در بر می‌گیرد و همچنین تعداد ۱۲ مقاله غیرتصادفی کنترل‌شده که تعداد ۱۱۷۳ شرکت‌کننده را در بر می‌گیرد وارد مقاله مروری شده‌اند که در بخش مطالعات دوسوکور تصادفی کنترل‌شده که اعتبار بالایی نیز داشته‌اند شاهد تاثیر قابل توجه کاهش نمره افسردگی در گروه فعال درمان CES نسبت به گروه تحریک ساختگی بوده‌اند.

 

CES و درمان افسردگی و اضطراب و qEEG

با توجه به مطالعات fMRI شواهد نشان‌دهنده تاثیر CES بر مناطق مغزی است اما یکی از فرضیه‌های با اعتبار بالاتر نسبت به فرضیه تغییر کارکردی مناطق مغزی بیانگر این موضوع است که CES با توجه به اینکه از جریان متناوب کم‌قدرت برای تحریک و درمان استفاده می‌کند با تغییر در امواج مغزی افراد موجب ایجاد پیامد مثبت درمان می‌شود و توجه به این موضوع که دستگاه نوار مغزی دسترسی بالاتری نسبت به سایر دستگاه‌های تصویربرداری را برای پژوهشگران و کادر درمان محیا می‌کند و همچنین اطلاعات با اعتبار بالای زمانی را در دسترس قرار می‌دهد نماینده بهتری برای تحلیل اطلاعاتی چون پیامد درمان CES در دو اختلال افسردگی و اضطراب است. مقالات اطلاعات گسترده همچون کاهش در باند آلفا (مربوط به آرامش)، کاهش در دلتا (مربوط به کاهش در احساس خستگی)، کاهش در بتا (کاهش در اضطراب، خودخوری، اختلال وسواس جبری) و افزایش در بتا (مربوط به توجه یا شناخت) را در اختیار پژوهشگران گذاشته‌اند.

در جدیدترین مقاله این حوزه پژوهشی برای پیامد درمان CES در افراد مضطرب و نحوه تغییر امواج مغزی این افراد انجام شده است که پژوهشگر تعداد ۶۶ شرکت‌کننده را به صورت تصادفی در دو گروه فعال درمان CES و تحریک ساختگی وارد کرده و به صورت روزانه به مدت سه هفته با فرکانس ده هرتزی درمان را انجام داده است، همچنین پرسشنامه مخصوص به اضطراب و پرسشنامه افسردگی همیلتون و تست کارت‌های ویسکانسین را انجام داده است در نهایت در حالت استراحت از افراد در دو نوبت پیش و پس از درمان نوار مغزی ثبت شده است که نتایج نشان‌دهنده افزایش قابل توجه در فاکتور توان نسبی باند فرکانسی تتا در بخش چپ پیشانی در مقایسه گروه است که افزایش قابل توجه ارتباط با تغییر در بخش اضطراب در مغز دارد. همچنین گروه فعال شاهد افزایش قابل توجه باند فرکانسی بتای بالا در مناطق مرکزی قشر شکنج پس‌سری و گووه پس‌سری بعد از اعمال CES نسبت به گروه کنترل بوده‌اند، لازم به ذکر است گروه فعال در بخش پرسشنامه اضطراب و تمرین شناختی کارت‌های ویسکانسین بهبود عملکرد قابل توجه داشته‌اند.

نقشه مغزی چیست؟

EEG اندازه‌گیری الگوهای الکتریکی در سطح پوست سر است که فعالیت قشر مغز را منعکس می‌کند و معمولا به عنوان امواج مغزی شناخته می‌شود. EEG کمی (qEEG) تجزیه و تحلیل EEG دیجیتالی شده است و در اصطلاح عادی گاهی اوقات به آن «نقشه مغزی» نیز می‌گویند. qEEG توسعه‌ای از تجزیه و تحلیل تفسیر چشمی و بصری EEG است که به درک ما از EEG و عملکرد مغز کمک کرده و حتی آن را تقویت می‌کند.

نقشه مغزی روشی است که فعالیت ثبت‌شده EEG از یک دستگاه ثبت نوار مغز با استفاده از کامپیوتر پردازش می‌کند. این داده‌های EEG چند کاناله با الگوریتم‌های مختلفی پردازش می‌شوند. داده‌های دیجیتال به صورت آماری تجزیه و تحلیل می‌شوند، گاهی اوقات مقادیر را با مقادیر مرجع پایگاه داده «هنجار» مقایسه می‌کنند. 

EEG و اطلاعات QEEG مشتق‌شده را می‌توان توسط متخصصان به عنوان یک ابزار بالینی برای ارزیابی عملکرد مغز و ردیابی تغییرات در عملکرد مغز به دلیل مداخلات مختلف مانند تحریک مغزی، نوروفیدبک یا دارو تفسیر و استفاده کرد.

تکنیک‌های پردازش نقشه مغزی و استفاده از نرم‌افزار تحلیلی به ما این توانایی را می‌دهد که تغییرات پویایی را که در طول انجام وظایف پردازش شناختی در سراسر مغز اتفاق می‌افتد مشاهده کنیم، این رویکرد جدید می‌تواند به ما در تعیین نواحی مغز درگیر و پردازش کارآمد کمک کند.

 

درخواست مشاوره و اطلاعات بیشتر

© Good Vibes Soutions - All rights reserved