افسردگی: دلایل، علائم و روش‌های درمانی

افسردگی (اختلال افسردگی اساسی یا Major Depression Disorder) یک بیماری شایع و جدی پزشکی است که بر احساس، طرز تفکر و نحوه عمل شما تأثیر منفی می‌گذارد و خوش‌بختانه قابل درمان است. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و یا از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی می‌شود که زمانی از آن‌ها لذت می‌بردید. می‌تواند منجر به انواع مشکلات عاطفی و جسمی شود و می‌تواند توانایی فرد را برای عملکرد در محل کار و خانه کاهش دهد.

فهرست مطالب

آزمون افسردگی

در نظر داشته باشید که با پاسخگویی به سوالات این پرسشنامه به هیچ عنوان نمی‌توانید به تشخیص مطمئنی نسبت به وضعیت روانی خود برسید و برای ارزیابی بیشتر حتما باید به روانپزشک مراجعه نمائید.

در طول دو هفته گذشته، چند وقت یکبار توسط یکی از موارد زیر در رنج بودید؟

 

 

علائم افسردگی

علائم افسردگی می‌تواند از خفیف تا شدید متفاوت بوده و شامل موارد زیر باشد:

علائم باید حداقل دو هفته طول بکشد و باید نشان‌دهنده تغییر در سطح عملکرد قبلی شما برای تشخیص افسردگی باشد.

همچنین، برخی شرایط پزشکی (به عنوان مثال، مشکلات تیروئید، تومور مغزی یا کمبود ویتامین) می‌تواند باعث علائم افسردگی شود، بنابراین مهم است که علل عمومی پزشکی رد شوند.

افسردگی در جهان از هر ۱۵ بزرگسال (۷/۶ درصد) در هر سال یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از هر شش نفر یک نفر (۱۶.۶٪) در دوره‌ای از زندگی خود افسردگی را تجربه می‌کند. افسردگی می‌تواند در هر زمانی رخ دهد، اما به طور متوسط، ابتدا در اواخر نوجوانی تا اواسط دهه ۲۰ سالگی ظاهر می‌شود. زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند. برخی مطالعات نشان می‌دهد که یک سوم زنان در طول زندگی خود یک دوره افسردگی اساسی را تجربه می‌کنند. زمانی که بستگان درجه یک (والدین/فرزندان/خواهر و برادر) افسردگی دارند، میزان وراثت پذیری بالایی (تقریباً ۴۰٪) وجود دارد.

تفاوت افسردگی و غم

افسردگی با غم، اندوه یا سوگواری متفاوت است

مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا پایان دادن به یک رابطه، تجربه‌های دشواری برای فرد است که تحمل می‌کند. طبیعی است که احساس غم و اندوه در واکنش به چنین موقعیت‌هایی ایجاد شود. کسانی که از دست دادن را تجربه می‌کنند اغلب ممکن است خود را «افسرده» توصیف کنند.

اما غمگین بودن با افسردگی یکسان نیست. فرآیند سوگواری برای هر فردی طبیعی و منحصر به فرد است و برخی از ویژگی‌های مشابه افسردگی را دارد. هم غم و هم افسردگی ممکن است شامل غم و اندوه شدید و کناره‌گیری از فعالیت‌های معمولی باشد. آنها همچنین از جنبه‌های مهم متفاوت هستند:

 1.  در غم و اندوه، احساسات دردناک به صورت گذرا ظاهر می‌شوند که اغلب با خاطرات مثبت متوفی آمیخته می‌شوند. در افسردگی شدید، خلق و خو و/یا علاقه (لذت) برای بیشتر از دو هفته کاهش می‌یابد.
 2. در غم و اندوه معمولا عزت نفس حفظ می‌شود. در افسردگی شدید، احساس بی‌ارزشی و نفرت از خود رایج است.
 3. در اندوه، هنگام فکر کردن یا خیال‌پردازی درباره «پیوستن» به عزیز متوفی، ممکن است افکار مرگ ظاهر شوند. در افسردگی اساسی، افکار به دلیل احساس بی‌ارزشی یا عدم لیاقت زندگی یا ناتوانی در کنار آمدن با درد افسردگی، بر پایان دادن به زندگی متمرکز می‌شوند.

غم و اندوه و افسردگی می‌توانند با هم وجود داشته باشند برای برخی افراد، مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا قربانی یک حمله فیزیکی یا یک فاجعه بزرگ می‌تواند منجر به افسردگی شود. هنگامی که غم و افسردگی همزمان اتفاق می‌افتند، اندوه شدیدتر است و بیشتر از غم بدون افسردگی طول می‌کشد.

تمایز بین غم و اندوه و افسردگی مهم است و می‌تواند به افراد در دریافت کمک، حمایت یا درمان مورد نیاز کمک کند.

عوامل خطر برای افسردگی

افسردگی می‌تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد (حتی فردی که به نظر می رسد در شرایط نسبتا ایده‌آل زندگی می‌کند.)

عوامل متعددی می‌توانند در افسردگی نقش داشته باشند:

 • شیمی مغز: تفاوت در برخی مواد شیمیایی در مغز ممکن است به علائم افسردگی کمک کند.
 • ژنتیک: افسردگی می‌تواند در خانواده‌ها ایجاد شود. به عنوان مثال، اگر یکی از دوقلوهای همسان افسردگی داشته باشد، دیگری ۷۰ درصد احتمال دارد که در طول زندگی به این بیماری مبتلا شود.
 • شخصیت: به نظر می‌رسد افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، به راحتی تحت فشار استرس قرار می‌گیرند و یا عموما بدبین هستند، بیشتر در معرض افسردگی هستند.
 • عوامل محیطی: قرار گرفتن مداوم در معرض خشونت، بی‌توجهی، سوء‌استفاده یا فقر ممکن است برخی از افراد را در برابر افسردگی آسیب‌پذیرتر کند.

روش های درمان افسردگی

 1. پکیج تشخیصی-درمانی Vivum​
 2. دارو
 3. روان‌درمانی
 4. مقابله و خودیاری
درمان افسردگی

روش های درمان افسردگی

 1. پکیج تشخیصی-درمانی Vivum​
 2. دارو
 3. روان‌درمانی
 4. مقابله و خودیاری

پکیج تشخیصی-درمانی Vivum

اختلالات خلقی مانند افسردگی نتیجه بدکارکردی مغز هستند. نه بدین معنی که سلول های مغزی شما از بین رفته باشند، بلکه بدین معنی که با وجود سلامت ساختاری مغز، عملکرد مغز دچار اختلال شده است و در نتیجه حال شما خوب نیست.

برای فهم بهتر این موضوع، مغز خود را مانند یک گروه ارکستر در نظر بگیرید که تمام سازهای آن سالم هستند ولی با یکدیگر هماهنگ نیستند و در نتیجه سازی را می‌نوازند که مد نظر شما نیست.

ما در مجموعه Good Vibes Solutions ابتدا با ثبت سیگنال های مغز شما و آنالیز آنها، اختلالات عملکردی مغزتان را به شما گزارش می‌دهیم و سپس با استفاده از پکیج درمانی Vivum در کوتاه‌ترین زمان و با موثرترین شیوه ممکن آن را درمان می‌کنیم.

دستگاه Vivum با استفاده از فناوری CES مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA و بر اساس نقشه مغزی QEEG مراجع و استفاده از هوش مصنوعی از یک شکل موج الکتریکی منحصر به فرد و ثبت‌شده مخصوص هر مراجع برای تعدیل سیگنال‌های سلول‌ها برای بازگشت به عملکرد طبیعی استفاده می‌کند. شکل موج از بین دو الکترود عبور می‌کند که روی لاله گوش متصل و با ارسال یک سیگنال الکتریکی خاص به مغز، درمان افسردگی را بدون استفاده از دارو انجام می‌دهد. سطح جریان متناسب با راحتی فرد تنظیم می‌شود و بسیاری از آن‌ها اصلا جریان الکتریکی را احساس نمی‌کنند.

این روش غیر تهاجمی و بدون جراحی و درد است. درمان فقط ۲۰ دقیقه تا یک ساعت در روز طول می‌کشد. بسیاری از افراد پس از یک جلسه درمان، اثرات قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

دارو

شیمی مغز ممکن است در ابتلای فرد به افسردگی نقش داشته باشد. به همین دلیل، ممکن است داروهای ضد افسردگی برای کمک به اصلاح ساختار شیمیایی مغز تجویز شود. این داروها آرام‌بخش یا آرام بخش نیستند. آنها عادت‌ساز نیستند. به طور کلی داروهای ضد افسردگی هیچ اثر محرکی بر افرادی که افسردگی را تجربه نمی‌کنند ندارند.

داروهای ضدافسردگی ممکن است در یک یا دو هفته اول استفاده بهبودی ایجاد کنند، اما ممکن است فواید کامل آن برای دو تا سه ماه مشاهده نشود. اگر بیمار بعد از چند هفته بهبودی کمی داشته باشد یا هیچ بهبودی نداشته باشد، روانپزشک او می‌تواند دوز دارو را تغییر دهد یا داروی ضد افسردگی دیگری اضافه یا جایگزین کند. در برخی شرایط، سایر داروهای روانپزشکی ممکن است مفید باشند. مهم است که در صورت عدم تاثیر دارو یا بروز عوارض جانبی به پزشک خود اطلاع دهید.

روانپزشکان معمولا توصیه می‌کنند که بیماران تا شش ماه یا بیشتر پس از بهبود علائم به مصرف دارو ادامه دهند. درمان نگهدارنده طولانی‌مدت ممکن است برای کاهش خطر اپیزودهای بعدی برای افراد خاص در معرض خطر پیشنهاد شود.

روان‌درمانی

روان‌درمانی گاهی به تنهایی برای درمان افسردگی خفیف استفاده می‌شود. برای افسردگی متوسط تا شدید، روان‌درمانی اغلب همراه با داروهای ضد افسردگی استفاده می‌شود. درمان شناختی رفتاری CBT در درمان افسردگی موثر است. CBT شکلی از درمان است که بر حل مشکل در زمان حال متمرکز است. CBT به فرد کمک می‌کند تا تفکر تحریف‌شده/منفی را با هدف تغییر افکار و رفتارها تشخیص دهد تا به چالش‌ها به شیوه‌ای مثبت‌تر پاسخ دهد.

روان‌درمانی ممکن است فقط فرد را شامل شود، اما می‌‌تواند شامل دیگران نیز شود. به عنوان مثال، خانواده‌درمانی یا زوج‌درمانی می‌تواند به حل مسائل در این روابط نزدیک کمک کند. گروه درمانی افراد مبتلا به بیماری‌های مشابه را در یک محیط حمایتی گرد هم می‌آورد و می‌تواند به شرکت‌کننده کمک کند تا یاد بگیرد که دیگران چگونه در موقعیت‌های مشابه کنار می‌آیند.

بسته به شدت افسردگی، درمان ممکن است چند هفته یا بیشتر طول بکشد. در بسیاری از موارد، بهبود قابل توجهی در ۱۰ تا ۱۵ جلسه ایجاد می‌شود.

مقابله و خودیاری

چند فعالیت وجود دارد که افراد می‌توانند برای کاهش علائم افسردگی انجام دهند. برای بسیاری از افراد، ورزش منظم به ایجاد احساس مثبت و بهبود خلق و خو کمک می‌کند. داشتن خواب با کیفیت کافی و به طور منظم، خوردن یک رژیم غذایی سالم و اجتناب از الکل نیز می‌تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند.

درخواست مشاوره و اطلاعات بیشتر

© Good Vibes Soutions - All rights reserved