افسردگی: دلایل، علائم و روش‌های درمانی

افسردگی (اختلال افسردگی اساسی یا Major Depression Disorder) یک بیماری شایع و جدی پزشکی است که بر احساس، طرز تفکر و نحوه عمل شما تأثیر منفی می‌گذارد و خوش‌بختانه قابل درمان است. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و یا از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی می‌شود که زمانی از آن‌ها لذت می‌بردید. می‌تواند منجر به انواع مشکلات عاطفی و جسمی شود و می‌تواند توانایی فرد را برای عملکرد در محل کار و خانه کاهش دهد.

فهرست مطالب

آزمون افسردگی

در نظر داشته باشید که با پاسخگویی به سوالات این پرسشنامه به هیچ عنوان نمی‌توانید به تشخیص مطمئنی نسبت به وضعیت روانی خود برسید و برای ارزیابی بیشتر حتما باید به روانپزشک مراجعه نمائید.

در طول دو هفته گذشته، چند وقت یکبار توسط یکی از موارد زیر در رنج بودید؟

 

 

علائم افسردگی

علائم افسردگی می‌تواند از خفیف تا شدید متفاوت بوده و شامل موارد زیر باشد:

علائم باید حداقل دو هفته طول بکشد و باید نشان‌دهنده تغییر در سطح عملکرد قبلی شما برای تشخیص افسردگی باشد.

همچنین، برخی شرایط پزشکی (به عنوان مثال، مشکلات تیروئید، تومور مغزی یا کمبود ویتامین) می‌تواند باعث علائم افسردگی شود، بنابراین مهم است که علل عمومی پزشکی رد شوند.

افسردگی در جهان از هر ۱۵ بزرگسال (۷/۶ درصد) در هر سال یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از هر شش نفر یک نفر (۱۶.۶٪) در دوره‌ای از زندگی خود افسردگی را تجربه می‌کند. افسردگی می‌تواند در هر زمانی رخ دهد، اما به طور متوسط، ابتدا در اواخر نوجوانی تا اواسط دهه ۲۰ سالگی ظاهر می‌شود. زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند. برخی مطالعات نشان می‌دهد که یک سوم زنان در طول زندگی خود یک دوره افسردگی اساسی را تجربه می‌کنند. زمانی که بستگان درجه یک (والدین/فرزندان/خواهر و برادر) افسردگی دارند، میزان وراثت پذیری بالایی (تقریباً ۴۰٪) وجود دارد.

علائم افسردگی
تفاوت افسردگی و غم

افسردگی با غم، اندوه یا سوگواری متفاوت است

مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا پایان دادن به یک رابطه، تجربه‌های دشواری برای فرد است که تحمل می‌کند. طبیعی است که احساس غم و اندوه در واکنش به چنین موقعیت‌هایی ایجاد شود. کسانی که از دست دادن را تجربه می‌کنند اغلب ممکن است خود را «افسرده» توصیف کنند.

اما غمگین بودن با افسردگی یکسان نیست. فرآیند سوگواری برای هر فردی طبیعی و منحصر به فرد است و برخی از ویژگی‌های مشابه افسردگی را دارد. هم غم و هم افسردگی ممکن است شامل غم و اندوه شدید و کناره‌گیری از فعالیت‌های معمولی باشد. آنها همچنین از جنبه‌های مهم متفاوت هستند:

  1.  در غم و اندوه، احساسات دردناک به صورت گذرا ظاهر می‌شوند که اغلب با خاطرات مثبت متوفی آمیخته می‌شوند. در افسردگی شدید، خلق و خو و/یا علاقه (لذت) برای بیشتر از دو هفته کاهش می‌یابد.
  2. در غم و اندوه معمولا عزت نفس حفظ می‌شود. در افسردگی شدید، احساس بی‌ارزشی و نفرت از خود رایج است.
  3. در اندوه، هنگام فکر کردن یا خیال‌پردازی درباره «پیوستن» به عزیز متوفی، ممکن است افکار مرگ ظاهر شوند. در افسردگی اساسی، افکار به دلیل احساس بی‌ارزشی یا عدم لیاقت زندگی یا ناتوانی در کنار آمدن با درد افسردگی، بر پایان دادن به زندگی متمرکز می‌شوند.

غم و اندوه و افسردگی می‌توانند با هم وجود داشته باشند برای برخی افراد، مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا قربانی یک حمله فیزیکی یا یک فاجعه بزرگ می‌تواند منجر به افسردگی شود. هنگامی که غم و افسردگی همزمان اتفاق می‌افتند، اندوه شدیدتر است و بیشتر از غم بدون افسردگی طول می‌کشد.

تمایز بین غم و اندوه و افسردگی مهم است و می‌تواند به افراد در دریافت کمک، حمایت یا درمان مورد نیاز کمک کند.

عوامل خطر برای افسردگی

افسردگی می‌تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد (حتی فردی که به نظر می رسد در شرایط نسبتا ایده‌آل زندگی می‌کند.)

عوامل متعددی می‌توانند در افسردگی نقش داشته باشند:

  • شیمی مغز: تفاوت در برخی مواد شیمیایی در مغز ممکن است به علائم افسردگی کمک کند.
  • ژنتیک: افسردگی می‌تواند در خانواده‌ها ایجاد شود. به عنوان مثال، اگر یکی از دوقلوهای همسان افسردگی داشته باشد، دیگری ۷۰ درصد احتمال دارد که در طول زندگی به این بیماری مبتلا شود.
  • شخصیت: به نظر می‌رسد افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، به راحتی تحت فشار استرس قرار می‌گیرند و یا عموما بدبین هستند، بیشتر در معرض افسردگی هستند.
  • عوامل محیطی: قرار گرفتن مداوم در معرض خشونت، بی‌توجهی، سوء‌استفاده یا فقر ممکن است برخی از افراد را در برابر افسردگی آسیب‌پذیرتر کند.

روش های درمان افسردگی

درخواست نوبت ویزیت

با کلیک روی شماره زیر با ما تماس بگیرید:

۰۲۱ ۹۱۶ ۹۴ ۹۱۵

۱۰ صبح الی ۸ شب

و یا فرم زیر را تکمیل نمائید:

© Good Vibes Soutions - All rights reserved