اختلال تیک

تیک

تیک‌ها تکان‌ها، حرکات یا صداهای ناگهانی هستند که افراد به طور مکرر انجام می‌دهند. افرادی که تیک دارند نمی‌توانند بدن خود را از انجام این کارها باز دارند. به عنوان مثال، ممکن است یک فرد مرتبا پلک بزند. یا ممکن است فردی ناخواسته صدای غرغر در بیاورد.

داشتن تیک کمی شبیه سکسکه است. حتی اگر نمی‌خواهید سکسکه کنید، بدن شما به هر حال این کار را انجام می‌دهد. گاهی اوقات افراد می‌توانند جلوی خود را هنگام انجام یک تیک خاص بگیرند، اما این کار سخت است. در نهایت فرد باید تیک را انجام دهد.

انواع تیک‌ها

دو نوع تیک وجود دارد: حرکتی و صوتی.

تیک حرکتی

تیک‌های حرکتی حرکات بدن هستند. نمونه‌هایی از تیک‌های حرکتی عبارتند از پلک زدن، بالا انداختن شانه‌ها یا تکان دادن بازو.

تیک‌های صوتی

تیک‌های صوتی صداهایی هستند که فرد با صدای خود تولید می‌کند. نمونه‌هایی از تیک‌های صوتی عبارتند از زمزمه کردن، صاف کردن گلو، فریاد زدن یک کلمه یا عبارت.

تیک‌ها می‌توانند ساده یا پیچیده باشند:

تیک‌های ساده

تیک‌های ساده فقط چند قسمت از بدن را درگیر می‌کند. نمونه‌هایی از تیک‌های ساده عبارتند از چروک کردن چشم‌ها یا بو کشیدن.

تیک‌های پیچیده

تیک‌های پیچیده معمولا چندین قسمت مختلف بدن را درگیر می‌کنند و می‌توانند دارای الگو باشند. نمونه‌ای از تیک پیچیده این است که هنگام تکان دادن بازو، سر را تکان دهید و سپس به بالا بپرید.

تیک

اختلال تیک

تشخیص

اقداماتی که برای کمک به تشخیص اختلال وسواس فکری اجباری کمک می کند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ارزیابی روانشناختی: شامل بحث درباره افکار، احساسات، علائم و الگوهای رفتاری شما می‌شود تا مشخص شود آیا وسواس فکری یا رفتارهای اجباری دارید که با کیفیت زندگی شما تداخل دارد یا خیر. با اجازه گرفتن از شما، این کار ممکن است شامل صحبت با خانواده یا دوستانتان نیز باشد.
  • معیارهای تشخیصی OCD: پزشک شما ممکن است از معیارهایی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، منتشرشده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا استفاده کند.
  • معاینه بدنی: برای کمک به رد سایر مشکلاتی که ممکن است باعث علائم شما شوند و برای بررسی هر گونه عوارض مرتبط انجام می‌شود.

چالش‌های تشخیص

گاهی اوقات تشخیص OCD دشوار است زیرا علائم می‌تواند شبیه علائم اختلال شخصیت وسواسی-اجباری، اختلالات اضطرابی، افسردگی، اسکیزوفرنی یا سایر اختلالات سلامت روان باشد و ممکن است هم OCD و هم یک اختلال سلامت روان دیگر داشته باشید. با پزشک خود همکاری کنید تا بتوانید تشخیص و درمان مناسب را دریافت کنید.

درمان وسواس

درمان

پکیج تشخیصی-درمانی Vivum 

در پکیج Vivum با استفاده از فناوری CES مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA و بر اساس نقشه مغزی QEEG مراجع و استفاده از هوش مصنوعی از یک شکل موج الکتریکی منحصر به فرد و ثبت‌شده مخصوص هر مراجع برای تعدیل سیگنال‌های سلول‌ها برای بازگشت به عملکرد طبیعی استفاده می‌کند. شکل موج از بین دو الکترود عبور می‌کند که روی لاله گوش متصل و با ارسال یک سیگنال الکتریکی خاص به مغز، درمان وسواس را بدون استفاده از دارو انجام می‌دهد. سطح جریان متناسب با راحتی فرد تنظیم می‌شود و بسیاری از آن‌ها اصلا جریان الکتریکی را احساس نمی‌کنند.

این روش غیر تهاجمی و بدون جراحی و درد است. درمان فقط ۲۰ دقیقه تا یک ساعت در روز طول می‌کشد. بسیاری از افراد پس از یک جلسه درمان، اثرات قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

سایر درمان‌ها

 

درخواست مشاوره و اطلاعات بیشتر

© Good Vibes Soutions - All rights reserved